آموزش روش های ضبط صفحه نمایش اندروید و گوشی های شیائومی

نویسنده : شیائومی اصل

زمان مطالعه : دقیقه
بلاگ

۰۹بهمن۱۴۰۰|۴۳: ۲۲

آموزش روش های ضبط صفحه نمایش اندروید و گوشی های شیائومی

در صورتی که قصد دارید ضبط صفحه نمایش اندروید را انجام دهید، روش‌های گوناگونی برای انجام این کار وجود دارد. در حقیقت سیستم عامل اندروید دارای روش‌های پیش‌فرض به منظور ضبط نمایشگر بوده و ما در این مقاله قصد داریم روش های ضبط صفحه نمایش شیائومی و سیستم عامل اندروید را آموزش دهیم؛ با ما همراه باشید.

روش های گوناگون ضبط صفحه نمایش اندروید (گوشی یا تبلت)

در گذشته فقط یک روش برای اسکرین شات گرفتن از صفحه نمایش یا ضبط نمایشگر وجود دارد، اما به مرور زمان روش‌های بیشتری هم ایجاد شد. در حالت کلی دو رویکرد برای انجام این کار وجود دارد که شامل موارد زیر می‌شود:

 • ابزارهای ایجاد شده درون سیستم عامل
 • برنامه‌های شخص ثالث ضبط صفحه نمایش اندروید

در ادامه ما قصد داریم ابزارهای داخلی اندروید که امکان ضبط صفحه نمایش اندروید را فراهم می‌کنند، معرفی کنیم. در ادامه تعدادی از بهترین برنامه های ضبط صفحه نمایش که در گوگل پلی وجود دارد را معرفی خواهیم کرد تا در صورت تمایل بتوانید از آن‌ها استفاده کنید.

ضبط صفحه نمایش اندروید

سه روش برای ضبط صفحه نمایش در سیستم عامل اندروید جدید وجود دارد:

 • قابلیت درونی سیستم عامل
 • ضبط‌کننده Google Play Games
 • با استفاده از Android SDK و Android Debug Bridge

روش اول: استفاده از ابزار داخلی اندروید

سیستم عامل اندروید 11 مجهز به قابلیت ضبط نمایشگر است. مهم‌ترین مسئله را می‌توان عدم نیاز به هرگونه برنامه شخص ثالث برای ضبط نمایشگر دانست. برای آزمایش این روش باید در ابتدا ورژن سیستم عامل گوشی خود را بررسی کنید.

 • وارد تنظیمات شوید.
 • در ادامه باید وارد بخش درباره دستگاه (About Phone) شوید.
 • گزینه اطلاعات نرم افزار (Software Information) را انتخاب کنید.
 • ورژن اندروید را بررسی کنید.

در صورتی که اندروید 11 را مشاهده کردید، می‌توانید از روش زیر برای ضبط صفحه نمایش استفاده کنید:

 • انگشت خود را از بالای صفحه به سمت پایین بکشید.
 • در بالای بخش نوتیفیکیشن روی کلید ویرایش (Edit) ضربه بزنید تا کلیدهای اضافی نمایش داده شوند.
 • در بخش جدید، گزینه ضبط صفحه نمایش (Screen Recorder) را انتخاب کنید.
 • شما باید گزینه ضبط صفحه نمایش (Screen Recorder) را انتخاب کرده و به سمت بالای صفحه بکشید.
 • صفحه اصلی را بزنید، سپس مجددا از بالای صفحه به سمت پایین بکشانید.
 • هم اکنون باید گزینه ضبط صفحه نمایش (Screen Recorder) را در لیست مشاهده کنید.

هنگامی که برای ایجاد یک ویدیو با ابزار ضبط صفحه نمایش اندروید آماده باشید، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • برای باز کردن منوی تنظیمات سریع، انگشت خود را از قسمت بالا به پایین بکشید.
 • در ادامه کار روی ضبط نمایشگر (Screen Recorder) ضربه بزنید.
 • گزینه‌های ضبط صدا و نمایش لمس روی صفحه را مشاهده خواهید کرد؛ این موارد را در صورت نیاز فعال یا غیرفعال کنید.
 • برای شروع کار، گزینه شروع (Start) را انتخاب کنید.

هنگامی که ضبط صفحه نمایش آغاز شود، یک دایره سفید کوچک در پنل وضعیت ظاهر می‌شود. در صورتی که انگشت خود را به سمت پایین بکشید، یک نوتیفیکیشن ضبط هم مشاهده خواهید کرد که می‌توانید آن را به انتخاب گزینه متوقف کردن (Stop)، پایان دهید. در ادامه ویدیو در گوشی یا تبلت ذخیره‌سازی خواهد شد و می‌توانید آن را اشتراک‌گذاری کنید؛ این ساده‌ترین روش برای ضبط صفحه نمایش اندروید است.

روش دوم: ضبط صفحه نمایش اندروید با Google Play Games

یکی دیگر از روش‌های ضبط نمایشگر اندروید را می‌توان استفاده از Google Play Games دانست. معمولا این برنامه به صورت پیش‌فرض در گوشی‌های مبتنی بر اندروید نصب است و در غیر این صورت، می‌توانید اپلیکیشن را از گوگل پلی دریافت کنید.

لینک دانلود: Google Play Games

برای ضبط بازی در اندروید باید از Google Play Games استفاده کرد:

 • شما باید بخش مرکزی بازی‌های گوشی (Play Games) را بازگشایی کنید.
 • در ادامه کار روی کتابخانه (Library) ضربه بزنید تا بتوانید بازی‌های نصب شده را بیابید.
 • برای یافتن بازی موردنظر خود اسکرول کرده و برای انتخاب آن‌ها، ضربه بزنید.
 • در گوشه سمت راست قسمت بالا، یک نماد دوربین وجود دارد که لازم است آن را انتخاب کنید.
 • برای مشاهده کیفیت ویدیو، باید روی نماد دوربین ضربه زده و یکی از کیفیت‌ها را انتخاب کنید.
 • در ادامه راه‌اندازی (Launch) را انتخاب کنید.

در ادامه کار خواهید دید که بازی‌ها با ابزارهای ضبط نمایشگر بازگشایی می‌شوند و در دسترس قرار خواهند گرفت. هنگامی که ضبط بازی در گوشی را انجام دادید، فایل‌ها درون دستگاه به صورت پیش‌فرض ذخیره‌سازی خواهند شد.

روش سوم: ضبط صفحه نمایش با استفاده از Android SDK

یکی دیگر از روش‌های داخلی ضبط صفحه نمایش را باید استفاده از Android SDK و ADB دانست. این قابلیت به شما اجازه می‌دهد صفحه نمایش اندروید خود را بدون برنامه اختصاصی ضبط کنید.

Android SDK با اندروید 4.4 و بالاتر از آن سازگار است. پس از انجام تنظیمات اولیه ADB در گوشی، باید آن را از طریق کابل به کامپیوتر متصل کنید. هنگامی که این کار را انجام دادید، در منوی استارت عبارت RUN را تایپ کرده و فرمان زیر را تایپ کنید:

adb shell screenrecord /sdcard/FILENAME.mp4

شما می‌توانید به جای FILENAME، عبارت موردنظرتان را برای ذخیره‌سازی فایل ویدیویی تایپ کنید. پس از تایید، کار ضبط نمایشگر آغاز می‌شود و برای پایان کار هم کافی است کلیدهای ترکیبی Ctrl + C را فشار دهید؛ هم اکنون فایل ویدیویی در گالری دستگاه ذخیره‌سازی شده است.

ضبط صفحه نمایش شیائومی

همانطور که می‌دانید، گوشی های شیائومی دارای رابط کاربری MIUI هستند که مبتنی بر اندروید بوده و این نشان می‌دهد قابلیت‌های آن‌ها یکسان است. به خاطر داشته باشید که تفاوت در جزئیات، وجود دارد و در این بخش قصد داریم ضبط نمایشگر گوشی های شیائومی را آموزش دهیم.

1: در ابتدا باید انگشت خود را از قسمت بالای نمایشگر به سمت پایین بکشید.

2: هم اکنون گزینه ضبط صفحه نمایش (Screen Recorder) را انتخاب کنید.

ضبط صفحه نمایش شیائومی - 1

3: در ادامه کار وارد بخش فایل‌های مربوطه و صدور دستور ضبط نمایشگر خواهید شد، اما در گوشه سمت راست قسمت بالا، علامت چرخ دنده را به منظور ورود به تنظیمات انتخاب کنید.

ضبط صفحه نمایش شیائومی - 2

4: در قسمت جدید شاهد تنظیمات گسترده‌ای همانند انتخاب کیفیت فایل‌های ویدیویی ضبط شده خواهید بود؛ آن‌ها را به صورت دلخواه تنظیم کنید. همچنین در بخش دوم هم می‌توانید نمایش ضربه‌هایی که روی گزینه‌ها خواهید زد را فعال کنید تا نمایش داده شوند.

5: در ادامه کار فقط باید روی گزینه ضبط کردن ضربه بزنید.

بهترین برنامه های ضبط صفحه نمایش اندروید

در صورتی که قصد ندارید از قابلیت پیش‌فرض اندروید برای ضبط نمایشگر استفاده کنید، کافی است سراغ برنامه‌های شخص ثالث موجود در گوگل پلی بروید. ما در این بخش تعدادی از بهترین برنامه های ضبط نمایشگر اندروید را به شما معرفی خواهیم کرد.

1: برنامه Screen Recorder

یکی از بهترین برنامه های شخص ثالث ضبط نمایشگر اندروید را باید Screen Recorder دانست. این اپلیکیشن می‌تواند هنگام اجرای نرم افزارهای گوناگون با قابلیت‌های ویژه خود، ضبط نمایشگر را انجام دهد. رابط کاربری ساده این اپلیکیشن می‌تواند برای کاربران با سطح دانش گوناگون، مناسب باشد و قطعا می‌توانند ضبط صفحه نمایش را در کوتاه‌ترین زمان انجام دهند.

لینک دانلود: Screen Recorder

2: برنامه AZ Screen Recorder

اپلیکیشن AZ Screen Recorder از فایل ویدیویی و پخش زنده پشتیبانی می‌کند و حتی امکان ساخت گیف را هم خواهد داشت. شما می‌توانید فایل‌های آموزشی ویدیویی خود را باکیفیت بالا ضبط کنید. همچنین امکان تنظیم نرخ فریم، نرخ بیت و جهت از طریق AZ Screen Recorder فراهم خواهد بود. شما می‌توانید فایل‌های ویدیویی ضبط شده را از طریق شبکه‌های اجتماعی اشتراک‌گذاری کنید.

لینک دانلود: AZ Screen Recorder

3: برنامه GU Screen Recorder

یکی دیگر از بهترین برنامه‌های ضبط نمایشگر، GU Screen Recorder نام دارد. در حقیقت این برنامه برای کاربرانی که هدف‌های گوناگون را از ضبط نمایشگر دنبال می‌کنند، مناسب خواهد بود. رابط کاربری این اپلیکیشن بسیار ساده بوده و پس از ورود به آن می‌توانید ضبط نمایشگر را در کمترین زمان، انجام دهید.

لینک دانلود: GU Screen Recorder

جمع‌بندی

در این مقاله سعی شد بهترین روش های ضبط صفحه نمایش اندروید و گوشی های شیائومی را آموزش دهیم. همچنین تعدادی از برنامه های شخص ثالث که در زمینه ضبط نمایشگر از خود کاربرد خوبی نشان داده‌اند هم با لینک مستقیم معرفی کردیم تا کاربران بتوانند آن‌ها را در صورت تمایل، دانلود و نصب کنند. امیدواریم توانسته باشیم راهنمای خوبی را برای انجام این کار ارائه کنیم.

سوالات متداول

آیا نصب برنامه شخص ثالث برای ضبط نمایشگر موجب بروز اختلال می‌شود؟ خیر؛ در صورتی که از برنامه‌های شخص ثالث معتبر استفاده کنید، هیچگونه مشکلی را تجربه نخواهید کرد.

آیا امکان تنظیم کیفیت فایل‌ها در اندروید وجود دارد؟ بله؛ این مورد در گوشی‌های شیائومی در دسترس قرار دارد و می‌توانید مطابق با آموزش ارائه شده عمل کنید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.